Autonvuokraus Islannissa

Autonvuokraus

Auton vuokraukseemme sisältyy autonvuokraus valitussa autoluokassa, rajoittamattomat ajokilometrit, CDW-vakuutus, TW-varkausvakuutus, PAI-henkilövakuutus ja arvonlisävero 24%. Kaikki hinnat ovat vuorokausihintoja (1 vrk=24 tuntia).

 

Autot ja rajoitukset

Valittavana on autotyyppi, ei auton merkki eikä malli. Tavalliset henkilöautot eivät sovellu ajamiseen sisämaassa. Ainoastaan 4-vetoisilla (luokat F, FG, G, H/H1, I/I1, JJ, K, L, O, P ja R) autoilla on sallittua ajaa F alkuisilla teillä, Kjolur tiellä nr 35 sekä Kaldidalur tiellä nr 550.

 

Ajokortti, luottokortti ja ikä

Auton vuokraamista varten kuljettajalla tulee olla vähintään vuoden voimassa ollut suomalainen ajokortti, 20 vuoden ikä ja voimassaoleva luottokortti (Visa, Mastercard). Kalleimmissa autoluokissa vähimmäisikävaatimus on 25 vuotta. Auton vuokraushintoihimme sisältyy 1 kuljettaja. Lisäkuljettaja on mahdollista varata lisämaksusta 28 €/vuokraus.

 

Auton luovutus Reykjavikissa/Akureyrissa

Vuokra-autoa ei toimiteta hotelliin. Auton saa käyttöönsä autovuokraamosta. Auto tulee palauttaa samaan paikkaan toimiston aukioloaikana. Mikäli tämä ei ole mahdollista, asiasta tulee sopia vuokraamon kanssa, ja tällöin avaimen voi jättää vuokraamoon postilaatikkoon. Muista täyttää bensatankki autoa palauttessasi.

 

Lentokenttämaksu

Lisämaksuna veloitetaan 31 € /auto, kun auton nouto ja/tai jättö on lentoasemalta. Klo 19.00-6.00 välisenä aikana lisämaksu on 54 €/auto. Korkeampi veloitus vain kesäkauden ulkopuolella.

 

Autovuokraamon aukioloajat

 

Reykjavik

Keflavikin lentokenttä: auki aina lentojen lähtiessa ja saapuessa.

Reykjavik: ma-pe 08:00-18:00, la 08:00-17:00, su 09:00-17:00
osoite: Skeifan 9, Reykjavik

 

Akureyri

Akureyrin lentokenttä: auki aina lentojen lähtiessa ja saapuessa.

Akureyri: ma-pe 08:00-18:00, la 08:00-17:00, su 09:00-17:00
osoite: Tryggvabraut 12, Akureyri

 

Autonvuokraus + lento tai hotellimatka

Autonvuokraukseen kannattaa yhdistää Saga Matkojen lento + hotelli -paketti. Jos suunnittelet liikkumista pääosin Reykjavikin ulkopuolella, kannattaa valita lennon lisäksi vähintään yhden yön majoitus Reykjavikissa. Kysy päivän lentohintaa Saga Matkoista.

Hinnasto

Hinnasto kaudelle 2021-2022
LuokkaAutomerkki (esimerkkejä)Hlöä1.10.2021–30.4.2022
1-6 vrk7-13 vrk
ZVW Up / KIA Picanto / Toyota Aygo46760
AVW Polo / Toyota Yaris / Suzuki Swift47265
BVW Golf /  KIA Ceed / Toyota Auris57970
CToyota Corolla59282
SSkoda Oktavia Sedan / Toyota Avensis59787
NSkoda Oktavia STW / KIA Ceed STW59988
DSkoda Octavia (4WD) (STW)5110
98
MVolkswagen Caddy Maxi7123110
FSuzuki Vitara5124111
GKIA Sportage / Toyota RAV45144129
H/H1KIA Sorrento 4WD / Discovery Sport5163146
I/I1MMC Pajero / Toyota Landcruiser 4WD5203181
RAudi Q 7 / MB Gle 4WD5247221
JRenault Traffic III / Ford Transit9190170
EFord Transit14-17300268
EEFord Transit 4×4 / MB Sprinter 4X414334298
XMVolkswagen Caddy Beach2131117
X / X1Toyota Hilux 4DW Pick-up Camper2
X10Mercedes Benz Marco Polo Camper2
X20Knaus-asuntoauto3-4
X30Knaus-asuntoauto5-6
Hinnasto kaudelle 2022-2023
LuokkaAutomerkki (esimerkkejä)Hlöä1.5.–20.6.2022
& 20.8.–30.9.2022
21.6.–19.8.20221.10.2022–30.4.2023
1-6 vrk7-13 vrk1-6 vrk7-13 vrk1-6 vrk7-13 vrk
ZVW Up / KIA Picanto / Toyota Aygo47466109977062
AVW Polo / Toyota Yaris / Suzuki Swift478701131017466
BVW Golf /  KIA Ceed / Toyota Auris583741271148273
CToyota Corolla5101901521369585
SSkoda Oktavia Sedan / Toyota Avensis511210016114410090
NSkoda Oktavia STW / KIA Ceed STW511210016114410291
DSkoda Octavia (4WD) (STW)5124111180161113101
MVolkswagen Caddy Maxi7138123218195127113
FSuzuki Vitara5147131219195128115
GKIA Sportage / Toyota RAV45160143235210149133
H/H1KIA Sorrento 4WD / Discovery Sport5173154278248168150
I/I1MMC Pajero / Toyota Landcruiser 4WD5231207343307209187
RAudi Q 7 / MB Gle 4WD5272243403360255227
JRenault Traffic III / Ford Transit9214191330295196175
EFord Transit14-17309276449401309276
EEFord Transit 4×4 / MB Sprinter 4X414355317515460344307
XMVolkswagen Caddy Beach2
X / X1Toyota Hilux 4DW Pick-up Camper2272243424378
X10Mercedes Benz Marco Polo Camper2292261446398
X20Knaus-asuntoauto3-4318284459410
X30Knaus-asuntoauto5-6332297480428

 

Huom! XM-luokan autojen minimivuokrausaika on 5 vuorokautta, ja X, X10, X20 sekä X30 luokkien 7 vuorokautta. X, X10, X20 ja X30 luokkien autoja ei voi vuokrata talvikaudella.

Reykjavikin ja Akureyrin autonvuokraushinnat sisältävät: Autonvuokraus per vuorokausi valitussa autoluokassa (1 vrk = 24 tuntia), rajoittamattomat ajokilometrit, Basic-vakuutuspaketin (CDW-, PAI- ja THW-vakuutukset) ja arvonlisävero 24%.

Autonvuokrauksen ensimmäinen vuokrapäivä määrittelee koko vuokrauksen hinnan.

Hintaan ei sisälly: lentokenttämaksua, mahdollista lisäkuljettajamaksua, polttoainetta ja auton käyttökuluja.

 

Lisäpalvelut
LisäpalveluLisämaksut (sis. verot)Huomioitavaa
LENTOKENTTÄNouto/jättömaksu37 €/vuokraus
Aukioloajan ulkopuolella64 €/vuokraskesäkauden ulkopuolella, jos nouto/jättö klo 19.00-06.00
YKSI SUUNTAYhdensuuntainen vuokraus180 €/vuokraus
KULJETTAJALisäkuski26 €/kuski/vuokrausMin. 20 vuotta, 1 vuoden voimassa ollut ajokortti
Alle 20-vuotias kuljettaja14 €/vrkVeloitetaan, jos kuljettaja on 19-vuotias (autoluokat Z, A, B, C, S, T, N, D)
ERIKOISPALVELUTLastenistuin (alle 2v.)7 €/vrkMax 40 € / vuokraus
Lastenistuin (yli 2v.)7 €/vrkMax 40 € / vuokraus
GPS7 €/vrkOmavastuu 500 €
Liikkuva Internet, Mobile WIFI 3GB10 €/vrkMinimi 3 päivän vuokraus
POLTTOAINETankkausmaksu20 €/vuokraus + polttoaineen hintaVeloitetaan, jos autoa ei palauteta tankki täynnä
MATKAILUAUTOTTankkausmaksu65 €/vuokraus + polttoaineen hintaVeloitetaan, jos matkailuautoa ei palauteta tankki täynnä
Petivaatteet46 €/hlö
WC:n siivousmaksun. 116 €/vuokrausVeloitetaan, jos WC ei autoa palautettaessa ole tyhjä
Auton siivousmaksu120 €/vuokrausVeloitetaan, jos matkailuauto on palautettaessa sisältä likainen/sotkuinen
Vakuutukset
PAKETTISISÄLTÄÄHINTAOMAVASTUU
BASICCDW (Collission Damage Waiver)sisältyy autovuokraan1585-3048 €
PAI (Personal Accident Insurance)
THW (Theft Waiver)
MEDIUMPAI (Personal Accident Insurance)16 €/vrk (autoluokat Z, A, B, N, C, S, D)

26 €/vrk (muut autoluokat)
402-732 €
THW (Theft Waiver)
SCDW (Super Collission Damage Waiver)
GP (Gravel Protection)
PREMIUMPAI (Personal Accident Insurance)30 €/vrk (autoluokat Z, A, B, N, C, S, D)

44 €/vrk (muut autoluokat)
ei omavastuuta
THW (Theft Waiver)
SCDW (Super Collission Damage Waiver)
GP (Gravel Protection)
SADW (Sand & Ash Damage Waiver)
ZERO EXCESS (Zero Excess Cover)

Autoluokat

Henkilöautot
TyyppiLuokkaHlöOvetLaukutPolttoaineVaihteisto
Kia PicantoZ442BensiiniManuaali
Suzuki SwiftA4-552-3BensiiniManuaali
Suzuki Swift AWDAA552BensiiniManuaali
Volkswagen GolfB553BensiiniManuaali
Nissan Juke 4WDBB553BensiiniManuaali
Toyota CorollaC543BensiiniAuto
Skoda OctaviaS543DieselManuaali
Skoda Octavia CombiN555DieselManuaali
Skoda Octavia Combi AWDD555DieselManuaali
4×4
TyyppiLuokkaHlöOvetLaukutPolttoaineVaihteisto
Suzuki VitaraF553BensiiniManuaali
Toyota RAV4G554BensiiniAuto
Kia SorrentoH/H1555DieselAuto
Toyota Landcruiser 4DWI/I1555DieselAuto
Tila-autot
TyyppiLuokkaHlöOvetLaukutPolttoaineVaihteisto
Volkswagen Caddy MaxiM753BensiiniManuaali
Renault TraficJ966DieselManuaali
Ford Transit VanE1454DieselManuaali
Matkailu- ja asuntoautot
TyyppiLuokkaHlöOvetLaukutPolttoaineVaihteisto
Volkswagen Caddy BeachXM252DieselManuaali
Toyota Hilux 4DWX252DieselManuaali
Mercedes Benz Marco PoloX10232DieselManuaali
KnausX203-433DieselManuaali
KnausX305-634DieselManuaali

Vinkkejä ja lisätietoa