Autonvuokraus Islannissa

Autonvuokraus

Auton vuokraukseemme sisältyy autonvuokraus valitussa autoluokassa, rajoittamattomat ajokilometrit, CDW-vakuutus, TW-varkausvakuutus, PAI-henkilövakuutus ja arvonlisävero 24%. Kaikki hinnat ovat vuorokausihintoja (1 vrk=24 tuntia).

 

Autot ja rajoitukset

Valittavana on autotyyppi, ei auton merkki eikä malli. Tavalliset henkilöautot eivät sovellu ajamiseen sisämaassa. Ainoastaan 4-vetoisilla (luokat G, H, L, I, R, K, P ja O) autoilla on sallittua ajaa F alkuisilla teillä, Kjolur tiellä nr 35 sekä Kaldidalur tiellä nr 550.

 

Ajokortti, luottokortti ja ikä

Auton vuokraamista varten kuljettajalla tulee olla vähintään vuoden voimassa ollut suomalainen ajokortti, 20 vuoden ikä ja voimassaoleva luottokortti (Visa, Mastercard). Kalleimmissa autoluokissa vähimmäisikävaatimus on 25 vuotta. Auton vuokraushintoihimme sisältyy 1 kuljettaja. Lisäkuljettaja on mahdollista varata lisämaksusta 28 €/vuokraus.

 

Auton luovutus Reykjavikissa/Akureyrissa

Vuokra-autoa ei toimiteta hotelliin. Auton saa käyttöönsä autovuokraamosta. Auto tulee palauttaa samaan paikkaan toimiston aukioloaikana. Mikäli tämä ei ole mahdollista, asiasta tulee sopia vuokraamon kanssa, ja tällöin avaimen voi jättää vuokraamoon postilaatikkoon. Muista täyttää bensatankki autoa palauttessasi.

 

Lentokenttämaksu

Lisämaksuna veloitetaan 31 € /auto, kun auton nouto ja/tai jättö on lentoasemalta. Klo 19.00-6.00 välisenä aikana lisämaksu on 54 €/auto. Korkeampi veloitus vain kesäkauden ulkopuolella.

 

Autovuokraamon aukioloajat

 

Reykjavik

Keflavikin lentokenttä: auki aina lentojen lähtiessa ja saapuessa.

Reykjavik: ma-pe 08:00-18:00, la 08:00-17:00, su 09:00-17:00
osoite: Skeifan 9, Reykjavik

 

Akureyri

Akureyrin lentokenttä: auki aina lentojen lähtiessa ja saapuessa.

Akureyri: ma-pe 08:00-18:00, la 08:00-17:00, su 09:00-17:00
osoite: Tryggvabraut 12, Akureyri

 

Autonvuokraus + lento tai hotellimatka

Autonvuokraukseen kannattaa yhdistää Saga Matkojen lento + hotelli -paketti. Jos suunnittelet liikkumista pääosin Reykjavikin ulkopuolella, kannattaa valita lennon lisäksi vähintään yhden yön majoitus Reykjavikissa. Kysy päivän lentohintaa Saga Matkoista.

Hinnasto

Hinnasto kaudelle 2019-2020
LuokkaAutomerkki (esimerkkejä)Hlöä1.10.2019-30.4.2020
1-6 vrk7-13 vrk
ZVW Up / KIA Picanto / Toyota Aygo46558
AVW Polo / Toyota Yaris / Suzuki Swift47063
BVW Golf /  KIA Ceed / Toyota Auris57769
CToyota Corolla59080
TNissan Leaf / KIA Soul / VW Golf59988
SSkoda Oktavia Sedan / Toyota Avensis59585
NSkoda Oktavia STW / KIA Ceed STW59686
DSkoda Octavia (4WD) (STW)510796
EFord Transit14-17294263
EEFord Transit 4×4 / MB Sprinter 4X414326292
LAudi A4 5140126
MVolkswagen Caddy Maxi7120107
FSuzuki Vitara5121108
GKIA Sportage / Toyota RAV45140126
HKIA Sorrento 4WD / Discovery Sport5159143
IMMC Pajero / Toyota Landcruiser 4WD5199177
Audi Q 7 / MB Gle 4WD5243217
JRenault Traffic III / Ford Transit9186165
Land Rover 4WD Bussi7224200
XMVolkswagen Caddy Beach2129114
Hinnasto kaudelle 2020-2021
LuokkaAutomerkki (esimerkkejä)Hlöä1.5.–20.6.2020 & 20.8.–30.9.202021.6.–19.8.2020
1-6 vrk7-13 vrk1-6 vrk7-13 vrk
ZVW Up / KIA Picanto / Toyota Aygo4696210594
AVW Polo / Toyota Yaris / Suzuki Swift4736610898
BVW Golf /  KIA Ceed / Toyota Auris57970123110
CToyota Corolla59585148131
TNissan Leaf / KIA Soul / VW Golf510898167149
SSkoda Oktavia Sedan / Toyota Avensis510594156139
NSkoda Oktavia STW / KIA Ceed STW510594156139
DSkoda Octavia (4WD) (STW)5117104174156
EFord Transit14-17290260436388
EEFord Transit 4×4 / MB Sprinter 4X414335299499445
LAudi A4 5154137246220
MVolkswagen Caddy Maxi7130116211188
FSuzuki Vitara5138124200189
GKIA Sportage / Toyota RAV45154137231206
HKIA Sorrento 4WD / Discovery Sport5163145269241
IMMC Pajero / Toyota Landcruiser 4WD5218194333298
RAudi Q 7 / MB Gle 4WD5256229391349
JRenault Traffic III / Ford Transit9201180320286
XMVolkswagen Caddy Beach2163145207186
X / X1Toyota Hilux 4DW Pick-up Camper2229367
X10Mercedes Benz Marco Polo Camper2245372
X20Knaus-asuntoauto3-4257383
X30Knaus-asuntoauto5-6269400

 

Huom! XM-luokan autojen minimivuokrausaika on 5 vuorokautta, ja X, X10, X20 sekä X30 luokkien 7 vuorokautta. X, X10, X20 ja X30 luokkien autoja ei voi vuokrata talvikaudella.

Reykjavikin ja Akureyrin autonvuokraushinnat sisältävät: Autonvuokraus per vuorokausi valitussa autoluokassa (1 vrk = 24 tuntia), rajoittamattomat ajokilometrit, Basic-vakuutuspaketin (CDW-, PAI- ja THW-vakuutukset) ja arvonlisävero 24%.

Autonvuokrauksen ensimmäinen vuokrapäivä määrittelee koko vuokrauksen hinnan.

Hintaan ei sisälly: lentokenttämaksua, mahdollista lisäkuljettajamaksua, polttoainetta ja auton käyttökuluja.

 

Lisäpalvelut
LisäpalveluLisämaksut (sis. verot)Huomioitavaa
Kausi 2019-2020Kausi 2020-2021
LENTOKENTTÄNouto/jättömaksu31 €/vuokraus37 €/vuokraus
Aukioloajan ulkopuolella54 €/vuokras54 €/vuokraskesäkauden ulkopuolella, jos nouto/jättö klo 19.00-06.00
YKSI SUUNTAYhdensuuntainen vuokraus150 €/vuokraus180 €/vuokraus
KULJETTAJALisäkuski28 €/kuski/vuokraus26 €/kuski/vuokrausMin. 20 vuotta, 1 vuoden voimassa ollut ajokortti
Alle 20-vuotias kuljettaja14 €/vrkVeloitetaan, jos kuljettaja on 19-vuotias (autoluokat Z, A, B, C, S, T, N, D)
ERIKOISPALVELUTLastenistuin (alle 2v.)8 €/vrk7 €/vrkMax 40 € / vuokraus
Lastenistuin (yli 2v.)8 €/vrk7 €/vrkMax 40 € / vuokraus
GPS8 €/vrk7 €/vrkOmavastuu 500 €
Liikkuva Internet, Mobile WIFI 3GB10 €/vrk10 €/vrkMinimi 3 päivän vuokraus
POLTTOAINETankkausmaksu20 €/vuokraus + polttoaineen hinta20 €/vuokraus + polttoaineen hintaVeloitetaan, jos autoa ei palauteta tankki täynnä
MATKAILUAUTOTTankkausmaksu65 €/vuokraus + polttoaineen hinta65 €/vuokraus + polttoaineen hintaVeloitetaan, jos matkailuautoa ei palauteta tankki täynnä
Petivaatteet48 €/hlö46 €/hlö
WC:n siivousmaksu80 €/vuokraus80 €/vuokrausVeloitetaan, jos WC ei autoa palautettaessa ole tyhjä
Auton siivousmaksu120 €/vuokraus120 €/vuokrausVeloitetaan, jos matkailuauto on palautettaessa sisältä likainen/sotkuinen
Vakuutukset
PAKETTISISÄLTÄÄHINTAOMAVASTUU
Kausi 2019-2020Kausi 2020-2021
BASICCDW (Collission Damage Waiver)sisältyy autovuokraansisältyy autovuokraan1585-3048 €
PAI (Personal Accident Insurance)
THW (Theft Waiver)
MEDIUMPAI (Personal Accident Insurance)16 €/vrk (autoluokat A-Z)

26 €/vrk (muut autoluokat)
16 €/vrk (autoluokat A-Z)

26 €/vrk (muut autoluokat)
402-732 €
THW (Theft Waiver)
SCDW (Super Collission Damage Waiver)
GP (Gravel Protection)
PREMIUMPAI (Personal Accident Insurance)30 €/vrk (autoluokat A-Z)

44 €/vrk (muut autoluokat)
29 €/vrk (autoluokat A-Z)

42 €/vrk (muut autoluokat)
ei omavastuuta
THW (Theft Waiver)
SCDW (Super Collission Damage Waiver)
GP (Gravel Protection)
SADW (Sand & Ash Damage Waiver)
ZERO EXCESS (Zero Excess Cover)

Autoluokat

Henkilöautot
TyyppiLuokkaHlöOvetLaukutPolttoaineVaihteistoIlmastointi
Kia PicantoZ442BensiiniManuaaliEi
Suzuki SwiftA4-552-3BensiiniManuaaliEi
Volkswagen GolfB553BensiiniManuaaliKyllä
Toyota CorollaC543BensiiniAutoKyllä
Skoda OctaviaS543DieselManuaaliKyllä
Skoda Octavia CombiN555DieselManuaaliKyllä
Skoda Octavia Combi AWDD555DieselManuaaliKyllä
4×4
TyyppiLuokkaHlöOvetLaukutPolttoaineVaihteistoIlmastointi
Suzuki VitaraF553BensiiniManuaaliKyllä
Toyota RAV4G554BensiiniAutoKyllä
Kia SorrentoH555DieselAutoKyllä
Toyota Landcruiser 4DWI555DieselAutoKyllä
Tila-autot
TyyppiLuokkaHlöOvetLaukutPolttoaineVaihteistoIlmastointi
Volkswagen Caddy MaxiM753BensiiniManuaaliKyllä
Renault TraficJ966DieselManuaaliKyllä
Ford Transit VanE1454DieselManuaaliKyllä
Matkailu- ja asuntoautot
TyyppiLuokkaHlöOvetLaukutPolttoaineVaihteistoIlmastointi
Volkswagen Caddy BeachXM252DieselManuaaliKyllä
Toyota Hilux 4DWX252DieselManuaaliEi
Mercedes Benz Marco PoloX10232DieselManuaaliKyllä
KnausX203-433DieselManuaaliEi
KnausX305-634DieselManuaaliEi

Vinkkejä ja lisätietoa