Pohjois-Norja ja Nordkapp

Tromssa – Kirkkoniemi – Tromssa

Nauti keskiyön auringosta Hurtigrutenin risteilyllä. Reitillä Tromssa – Kirkkoniemi – Tromssa purjehdimme jännittävällä Finnmarkin rannikolla. Koe retkillämme myös Nordkappin pohjoiset maisemat tai Gjæsverstappenin lintupuiston tuhannet linnut. Kaikki tämä on vain lentomatkan päässä.

Ajankohta: Lähdöt joka päivä (4 pv)

alk. 276 €/hlö

varaa

Matkaohjelma

Risteilyn hintaan ei sisälly lentoja eikä hotellimajoituksia. Autamme teitä mielellämme lento- ja hotellivarauksissa. Pyydä päivän tarjous!

  • Päivä 1. Tromssa

    Eloisa Tromssa tarjoaa paljon ravintoloita ja kahviloita, hulppeita maisemia, kulttuuria, historiaa ja erikoislaatuista arkkitehtuuria. Tromssasta risteilyalus lähtee pohjoiseen kello 18:30. Syyskuusta aina maaliskuuhun saakka näillä vesillä on hyvät mahdollisuudet bongata revontulia.

    Vierailusatamat: Tromssa, Skjervøy

  • Päivä 2. Honningsvåg ja Nordkapp

    Päivä alkaa merimatkalla Magerøysundin lävitse. Kesäisin kannelta voi nähdä porolaumoja sekä saamelaisten pystyttämiä leirejä. Ensimmäinen pysähdys on jo Hammerfestissä, jota seuraa pikainen pysähdys Havøysundissa. Tämän jälkeen laiva saapuu Honningsvågiin, joka toimii porttina ihmeelliselle Nordkappille. Euroopan pohjoisin kohta kohoaa 300 metrin korkeuteen merenpinnasta. Nordkappin ylängöllä seisoessaan voi todella tuntea olevansa koko maailman äärilaidalla. Alue tunnetaan myös runsaasta linnustostaan. Risteilyalus jatkaa kohti Kjøllefjordin kalastajakylää ohi Finnkirkan kallion, jonka uskotaan muinoin olleen saamelaisten uhrirituaalien tapahtumapaikka.

    Vierailusatamat: Øksfjord, Hammerfest, Havøysund, Honningsvåg, Kjøllefjord, Mehamn, Berlevåg, Båtsfjord

  • Päivä 3. Kirkkoniemi-Berlevåg

    Kirkkoniemi on pohjoisen matkan viimeinen satama, johon saavutaan klo 09:00. Kirkkoniemi sijaitsee 30. itäisellä pituuspiirillä, joten olet tarkkaan ottaen Istanbulia ja Pietaria kauempana idässä. Voit tutustua Kirkkoniemen maastoon, kulttuuriin ja maantieteeseen osallistumalla satumaisille retkille tässä arktisessa ympäristössä. Laiva lähtee Kirkkoniemestä lounasaikaan klo 12:30 kohti Varangin niemimaata. Alus kulkee Varangin niemimaan ympäri ja pysähtyy pikaisesti Vardøssä, Norjan itäisimmässä kaupungissa. Matka jatkuu yli Kongsoyfjodenin ennen saapumista Berlevågiin myöhään illalla.

    Vierailusatamat: Båtsfjord, Vardø, Vadsø, Kirkkoniemi, Berlevåg

  • Päivä 4. Tromssa

    Risteilyalus pysähtyy aikaisin aamulla Kjøllefjordissa, Honningsvågissa ja Havøysundissa. Honningsvågista voi lähteä varustamon lisämaksulliselle retkelle, joka vie osallistujat aamiaiselle Nordkappin maisematasanteelle. Merimatka jatkuu Euroopan pohjoisimpaan kaupunkiin, Hammerfestiin. Seuraavana vuorossa on Tromssa, jossa voi ihastella arktista katedraalia ja kuunnella vaikkapa keskiyön konserttia. Risteily päättyy Tromssaan.

    Vierailusatamat: Mehamn, Kjøllefjord, Honningsvåg, Havøysund, Hammerfest, Øksfjord, Skjervøy, Tromssa

Hytit

Polar-sisähytit

Sisähytti (I) 5 – 10 m²
Erilliset vuoteet, joista toinen vuodesohva. Joissain hyteissä kerrosvuoteet. Sijainti alakansilla.

Polar-ulkohytit

Ulkohytti (N) 5 – 13 m²
Erilliset vuoteet, joista toinen vuodesohva (joissain hyteissä kerrosvuoteet). Sijainti keski- ja alakansilla.

 

Ulkohytti (L) 5 – 13 m²
Erilliset vuoteet, joista toinen vuodesohva. Venttiili-ikkunat, rajoitettu näköala/ei näköalaa. Sijainti alakansilla.

 

Ulkohytti (J) 5-13 m²
Rajoitettu näköala/ei naköalaa, erilliset vuoteet, joista toinen vuodesohva. Joissain hyteissä kerrosvuoteet. Sijainti ylä- ja alakansilla.

Arctic Superior -ulkohytit

Ulkohytti (U) 5 – 13 m²
Erilliset vuoteet, joista toinen vuodesohva, pöytä. Sijainti ylemmillä kansilla.

 

Ulkohytti (P) 5 – 13 m²
Erilliset vuoteet, joista toinen vuodesohva. Sijainti ylä- ja keskikansilla.

Expedition-sviitit

Sviitti (M) 28 – 30 m²
1-2 huonetta, sohvaryhmä, tv, minibaari, joissakin hyteissä oma parveke. Hytit sijaitsevat yläkansilla.

Hinnasto

Tromssa-Kirkkoniemi-Tromssa, BASIC (alk. hinnat)
4 päivääVuosiPolar-sisähyttiPolar-ikkunahytti
Tammikuu2020460519
Helmikuu2020483544
Maaliskuu2020472531
Huhtikuu2020474534
Toukokuu2020513577
Kesäkuu2020676761
Heinäkuu2020676761
Elokuu2020514577
Syyskuu2020434489
Lokakuu2020434489
Marraskuu2019286276
Joulukuu2019444499

 

Tromssa-Kirkkoniemi-Tromssa, SELECT (alk. hinnat)
4 päivääVuosiPolar-sisähyttiPolar-ikkunahytti
Tammikuu2020784843
Helmikuu2020807868
Maaliskuu2020796855
Huhtikuu2020798858
Toukokuu2020837901
Kesäkuu202010141099
Heinäkuu202010141099
Elokuu2020851915
Syyskuu2020772826
Lokakuu2020772826
Marraskuu2019733784
Joulukuu2019768823

 

Huom! Osassa Polar-luokan ikkunahyteistä on estetty näkymä.

Henkilöhinnat alk. kahden hengen määrittelemättömässä hytissä. Hurtigrutenin lyhyillä risteilyllä hytit ovat aina määrittelemättömiä, jolloin hyttinumeroa tai hyttikategoriaa ei saa valita.

 

Hinta sisältää:
BASIC – risteily määrittelemättömässä kahden hengen hytissä aamiaisella
SELECT – risteily määrittelemättömässä kahden hengen hytissä täysihoidolla, ilmainen WiFi, kahvi ja tee risteilyn ajan sekä illallisajan valinta

Huomioi, että taulukon hintojen saatavuus vaihtelee kysynnän ja laivan kapasiteetin mukaan. Saatavilla olevat päivän hinnat ilmoitetaan varauksen yhteydessä. Lue lisää Hurtigrutenin hinnoittelusta!

 

Hintaan ei sisälly:

  • matkavakuutusta
  • retkiä (osa varattavissa ennakkoon, osa laivalla)
  • lentoja eikä hotellimajoituksia

 

Lento+hotelli -paketti:

Autamme teitä mielellämme lento- ja hotellivarauksissa. Pyydä päivän tarjous!

Lisätietoa

RISTEILYN AIKATAULU JA REITTI

Laivojen lähtöajat Bergenistä ja Kirkkoniemestä näkyvät täältä.

 

HURTIGRUTENIN LAIVAT

Hurtigrutenilla on erikokoisia ja -ikäisiä laivoja uudesta MS Roald Amundsenista (2018) perinteisen tyyliseen MS Lofoteniin (1964), joka on yhä monien vakiomatkustajien suosikki. Kullakin laivalla on oma tyylinsä, joka näkyy niin laivalla olevassa taiteessa kuin sen värityksessä ja sisustuksessa. Kaikki laivat takaavat kuitenkin viihtyisän matkakokemuksen rennossa Hurtigrutenin ilmapiirissä. Lue laivoista lisää!

 

HYTIT LAIVOILLA

 

Sviitit

Tarjolla on laaja valikoima mukavia sviittejä. Myös samantasoisten sviittien koko ja sijaintipaikat laivalla voivat vaihdella. Korkeimmilla kansilla sijaitsevissa sviiteissä on yleensä näköalaikkuna, kun taas alemmilla kansilla sijaitsevissa sviiteissä on pyöreät ikkunat. Sviittiluokat ovat QJ, Q, M, MG ja MX. Niissä kaikissa on oleskelutila, jossa on televisio. Sviiteissä on suihku/wc, ja useimmissa niistä on parisänky* (yksiosaisessa sängyssä voi olla kaksi erillistä patjaa).

 

Tavalliset ja ylelliset hytit

Hyttiluokissa I, L, J, N, P ja U on kaikissa oma suihku/wc ja kaksi sänkyä, joista toisen voi muuntaa sohvaksi. Hyttiluokissa A, D ja joissakin hyttiluokkien I, J ja N hyteistä on ylä- ja alasängyt. MS Lofotenin ja MS Nordstjernenin hyttiluokassa D on vain pesuallas.

 

Erityishytit

MS Lofotenia ja MS Nordstjerneniä lukuun ottamatta laivoissa on ainakin yksi erityisvarusteltu hytti liikuntarajoitteisille matkustajille. Kolmelle tai neljälle henkilölle soveltuvien hyttien hinnat saat pyynnöstä, ja joissakin laivoissa on yhdistettäviä hyttejä.

 

Yleistä tietoa hyteistä

Ilmoitamme erikseen hyttiluokista, joiden muutamissa ulkohyteissä on vain rajallinen näkymä ulos tai ei lainkaan näkymää, koska pelastusveneet tai turvallisuusvarusteet saattavat estää näkymän tai pyöreät ikkunat voivat olla pieniä tai “tunnelimaisia”. Huomaa, että MS Lofotenin ja MS Nordstjernenin kahdella alemmalla kannella olevien hyttien pyöreät ikkunat voivat olla talvisaikaan kiinni.

 

Huom! Matkaohjelmassa esitellyt hytit on MS Nordkapp laivalta. Tarkemmat tiedot valitsemasi laivan hyttivaihtoehtoista saat täältä!

 

HYVÄ TIETÄÄ: NORJAN RANNIKKORISTEILYT

Kattavasta infopaketista löydät kaikki tärkeimmät asiat, jotka sinun tulee tietää ennen risteilylle lähtöä. Lue lisää!

 

RETKET

Mikäli mahdollista, retket kannattaa varata etukäteen, sillä laivalla myydään ainoastaan jäljelle jääneitä paikkoja. Tällöin retket tulee varata viimeistään neljä viikkoa ennen lähtöä. Muussa tapauksessa retket varataan laivalla. Retket ja niiden sisältö riippuvat osallistujien vähimmäis- ja enimmäismääristä sekä säästä ja paikanpäällä vallitsevista olosuhteista.

Retket opastetaan englannin-, norjan- ja saksankielisinä.
Tutustu koko retkivalikoimaan englanniksi täällä!

Hyvä tietää